לחם בשר הרצליה

מכונה ביתית לצמר גפן מתוק


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

 זוכרים את שערות הסבתא המתוקות מירידי החוצות? חברת וינטר החלה לשווק בארץ את הגרסה הביתית שלה, ממוזערת ואטית מזו המקורית ובכל זאת, עושה את העבודה. אלון כהן בדק, התלקק ונזכר.

בפעם הראשונה שבה ''נהגתי'' במכונת שערות סבתא, כך לפחות קראו לזה אז, הייתי בן 13. זו היתה מכונה של חבר, בנו של איש עסקים ידוע, שדחף את ילדיו להתנסות בעסקים ורכש להם לשם כך מכונת צמר גפן מתוק שעברה ביניהם בירושה.
כשהגיעה לחברי היתה המכונה כבר בת כמה שנים טובות וקצת מקרטעת אחרי שני אחים בוגרים ולא מעט ימי עצמאות, פסטיבלים ואירועי חוצות.

התארגנו חבורה של ארבעה חברים ודחפנו את המכונה הכבדה על קרש שהרכבנו לו גלגלים, בערך קילומטר וחצי בעלייה, עד לשדרה המרכזית של רמת השרון. שם התמקמנו ליד גדר (שיהיה איפה לשבת) והתחלנו לגלגל צמר גפן וכספים. הזיכרון הכי חזק שלי מאותו ערב הוא מרסס הסוכר. הבגדים שלבשנו, ובמיוחד החולצות, הפכו למצופים ממש ברסס סוכר חם ודביק.

הזיכרון המתוק השני הוא הכסף. במונחים של בן 13, בסופו של ערב כזה התעשרנו, וזה גם אחרי שחילקנו את ההון לשמונה (50% הלכו לחבר בעל המכונה, איש עסקים או לא?).

ממכונת שערות הסבתא הביתית שמשווקת חברת וינטר קשה יהיה להרוויח כסף ביום העצמאות (אלא אם כן תצטרפו לחברה ותמכרו מכונות כאלה במרץ). קצב הפקת צמר גפן הסוכר שלה נמוך בהרבה מזה של המכונה המיתולוגית של ימי נעורי והיא מייצרת מנות צנועות מהמקובל בגלל מיכל הסוכר הקטן יחסית. מצד שני, היא לא הופכת את החולצה של המפעיל לסוג של סוכרייה עם כפתורים.
אופן ההפעלה שלה פשוט וההוראות המצורפות קלות לביצוע גם במטבח ישראלי ממוצע. מה שקשה יותר הוא לנקות בסוף הפסטיבל את המכונה מגבישי סוכר שנדבקו.

לעומת פח המתכת של ילדותי, המכונה של וינטר מעוצבת בצבעי ורוד-תכלת שמזכירים ירידים בתקופות רחוקות, בארצות אחרות ובעידנים שבהם צמר גפן סוכר היה ממתק כמעט ויחידי. הדהים אותי לראות שגם הילדים של היום מתרגשים מצמר גפן סוכר כאילו אין בעולם סופרמרקטים עמוסים בממתקים.

מחיר המכונה, 299 שקל.
טלפון לפרטים: 3483925 – 052לחם בשר הרצליה אירועים חדש