מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל

עשרה דברים שלא ידעתם על דבש


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

 כ-40% מכלל כמות הדבש השנתית נמכרת במהלך אלול, בחודש שקודם לראש השנה. אבל מה בעצם אנחנו יודעים עליו? יורם פז ממכוורת עמק חפר עם כל מה שרציתם לדעת על דבש אבל לא ידעתם את מי לשאול.

כ-40% מכלל כמות הדבש השנתית נמכרת במהלך אלול, בחודש שקודם לראש השנה. אבל מה בעצם אנחנו יודעים עליו? יורם פז ממכוורת עמק חפר עם כל מה שרציתם לדעת אבל לא ידעתם את מי לשאול, על הדבש.

עשר עובדות על דבש

1. העדויות ההיסטוריות מצביעות על כך שהדבש קדם לאדם. התגלו מאובנים של דבורת הדבש שגילם מתאים לתקופה של לפני 150 מיליון שנה.

2. כוורת אחת, המכילה 80 אלף דבורים, מסוגלת להפיק בישראל כ-50 קילו דבש בשנה, לעומת 200 קילו בקנדה, אוסטרליה ודרום אמריקה. ההבדל נובע מכמות נמוכה של מקורות פריחה ועקירת פרדסים. בארץ ישנם כשמונים צמחים שונים מהם הדבורים מפיקות את הדבש.

3. ביוון העתיקה, ברומא ואף בימינו, נהוג במקומות שונים בעולם, להפיק שיכר מדבש. השיכר נוצר מתסיסה של דבש שנוספו לו מים ושמרים.

4. הדבש הוא בעל פעילות אנטי מיקרוביאלית חזקה (משמיד חיידקים). אין למעשה בטבע מזון סטרילי למעט הדבש. לכן דבש מומלץ גם לחולים ולאנשים רגישים למחלות.

5. הדבש נחשב למוצר תזונתי בעל אורך חיי המדף הארוכים ביותר הקיים בטבע. עם זאת, רצוי לאחסן דבש במקום מוצל הרחק ממקור חום. במצרים נמצא דבש מתקופת הפרעונים ואיכותו היתה טובה.

6. התגבשות הדבש בחודשי החורף אינה מעידה על קלקולו, אלא להיפך על כך שהוא אמיתי ולא עבר תהליך של חימום. ההתגבשות נובעת מהרכבו הכימי של הדבש ומאבקת הפרחים המצויה בתוכו. כדי להחזיר את הדבש למצבו הנוזלי יש להשרות את הצנצנת במים חמים.

7. בכפית דבש יש כ- 25-30 קלוריות! דבש מתוק פי שלושה מסוכר לבן, אך כמות הקלוריות שבו פחותה ב- 25 אחוז מזה שבסוכר. בנוסף מכיל הדבש ויטמינים מקבוצת B ו-C ומינרלים כמו סידן, נתרן, אשלגן, אבץ, מגנזיום, ברזל, כלור ועוד.

8. הדבש הוא חומר היגרוסקופי (סופג לחות) ולכן הוא מסייע לעצירת דימומים, לאיחוי פצעים ולטיפול בכוויות. מריחת דבש על העור מסייעת לבעיות עור כמו אקזמות, אקנה או פסוריאזיס, יובש בעור ובפנים.

9. אכילת דבש לפני השינה מסייעת להרגעת מערכת העצבים ולהתמודדות עם חוסר שינה. רצוי לאכול כפית דבש עם כוס מים, כך הופך הדבש למקור אנרגיה זמין הנספג מיידית בדם.

10. ירח דבש נקרא כך על שום אמונה כלל עולמית הטוענת שאכילת דבש במשך 30 יום לאחר החתונה מבטיחה שהנישואים יהיו מתוקים, שטופי אהבה והבנה הדדית. 30 יום הם זמן הקפת כדור הארץ על ידי הירח ולכן התקופה הזו קרויה ירח דבש (Honey Moon).