מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל

כל מה שרצית לדעת על פירות יבשים


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

  ט''ו בשבט הוא הזדמנות מצוינת להתעמק בפן הקלורי של הפירות היבשים למרות שהם טעימים כל השנה

ט''ו בשבט הוא הזדמנות מצוינת להתעמק בפן הקלורי של הפירות היבשים למרות שהם טעימים כל השנה. פרי יבש הוא למעשה פרי טרי שהוצאו ממנו המים. כך שכמות הקלוריות בפרי יבש זהה לכמות בפרי טרי. אלא שבגלל שהם קטנים יותר יש נטיה לאכול כמויות גדולות יותר. הם נאכלים כמו גרעינים ואז קל מאוד להגיע לכמות גדולה של קלוריות.

מנת פרי יבש המכילה 50 קלוריות שווה ל - 3 – 4 משמשים או 2 שזיפים או 2 תמרים או 2 תאנים קטנות. אפשר בהחלט להחליף פרי טרי בפרי יבש.
לפי הרפואה הסינית הדבר אפילו מומלץ בחורף מכיוון שפירות טריים נחשבים בעלי אנרגיה מקררת ופירות יבשים מחממים יותר. אם נכין מהם לפתן מבושל ומתובל בקינמון הם יחממו אף יותר את הגוף.

פירות יבשים עשירים בויטמינים ומינרלים ומומלצים כדרך להעשיר את התפריט גם בקרב מי שלא כל כך אוהב פירות. הם מכילים כמות גדולה של סידן וברזל ולכן מתאימים לטיפול במצבים של אנמיה, נשירת שיער, ציפורניים חלשות. הם עשירים באבץ שחשוב לשיער ולעור וגם לאיכות הזרע של הגברים. בנוסף הם אינם מכילים שומן וכולסטרול, דלים בנתרן ועשירים באשלגן מה שמתאים לשמירה על לחץ דם תקין. הם עשירים בסיבים תזונתיים המסדירים את פעילות הקיבה, מונעים עצירות, תורמים להפחתת כולסטרול ומקטינים סיכון של סרטן מעי הגס. הם עשירים בנוגדי חמצון – ולכן מספקים הגנה מפני מחלות לב וכלי דם וסוגים שונים
של סרטן ומאטים הזדקנות.


נשאלת השאלה, מה אנו מקבלים כבונוס יחד עם הפרי המיובש:
 פירות מסוכרים - לפירות המסוכרים ,כמו אננס, בננה ופאפיה, מוסיפים בתהליך הייבוש סירופ סוכר סמיך. לכן המסוכרים עשירים יותר בסוכר וקלוריות וערכם התזונתי דל יותר. יש מקום לשאול את עצמנו האם תוספת המתיקות אכן דרושה כאשר הפרי היבש מתוק מאוד בכל מקרה.

 חומרי שימור – לחלק מהפירות מוסיפים חומצות מאכל שמטרתן לשמור על הפירות מהקלקול. ברוב המקרים החומצות אינן מזיקות. לעומת זאת לפירות הבהירים כמו משמש וצימוקים בהירים מוסיפים כמויות גדולות של תחמוצת הגופרית כדי לשמור על הצבע הבהיר. הגופרית בהחלט עשויה להזיק ומיותרת לחלוטין.

עדיף לבחור פירות מיובשים אורגניים (לפחות לגבי הבהירים בהם) מה שמבטיח שלא התוספה להם גופרית. וכהוכחה הצימוקים ומשמש האורגניים אכן כהים בצבעם. מובן שהבחירה במוצר אורגני מבטיחה, בנוסף, כי לאורך כל הדרך הצמח גודל ללא חומרי הדברה כימיים.

פירות יבשים כדאי לשמור במיכלים סגורים היטב במקום חשוך. אפשר גם במקרר. פירות יבשים שהתקשרו אפשר לרכך בעזרת אידוי מעל סיר עם מים חמים.