האדומה הגדולה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

די מפתיע לגלות שהאקדמיה העברית העניקה לעגבניה שם הקשור לסקס (עגבים). אבל בואו לא נגזים בקרדיט שאנחנו נותנים לעצמנו, גם בשפות רבות אחרות נקשר שמה לאהבה והיא נחשבה ברפואה העתיקה כמגבירה את החשק המיני. העגבניה אדומת הלחיים נחשבה מאז ומתמיד מחזקת דם בגלל צבעה האדום שמאז ומתמיד סימל בריאות. ואכן, לא בכדי נדנדה לנו אמא שנאכל עגבניות.

לאחרונה, נקשר אותו צבע אדום לטרנד בריאותי עכשווי: מה שמעניק לעגבניה את צבעה האדום הוא הלייקופן – שהוא פיגמנט בעל פעילות נוגדת חימצון והוא גם יעיל פי שניים בהשוואה לבטה קרוטן (הכתום של הגזר). הוא מצוי גם באשכולית אדומה, אבטיח, גויאבה ורודה ועוד אבל נותן שואו אמיתי בעגבניות. הפוטנציאל האנטי חמצוני של הליקופן משייך אותו לקבוצת החומרים האנטי סרטניים, ומקטין את הסיכוי בעיקר לסרטן הפרוסטטה והשד. כמו כן יש - לליקופן אפקט המגן על רשתית העין מפני נזקי קרינת שמש ומאט תהליכי קטרקט ברשתית העין. מחקרים הראו שגם במניעת מחלות לב, ידו של הלייקופן על העליונה דרך הפחתת הכולסטרול הרע - LDL.

עוד הפתעה נחמדה היא שזמינות הלייקופן לגוף גדלה דווקא לאחר שמתעללים בעגבניות. כלומר מרסקים, כותשים, מועכים או מבשלים אותן ורצוי גם להוסיף מעט שמן מכבישה קרה לאחר הבישול. כלומר מאוד מומלץ לצרוך רטבים על בסיס עגבניות, רסק עגבניות, מרק עגבניות ו…כן, אפילו קטשופ!!

כך למשל כמות הלייקופן בעגבניה בינונית היא כ – 2 מ''ג. אותה כמות תמצאו בכף קטשופ. שני שליש כוס מיץ עגבניות יכילו 10 מ''ג לייקופן. עדין אין המלצות לגבי צריכה יומית של לייקופן ולכן רצוי לצרוך כמה שיותר. אז כאשר אתם תוהים בסבך המנות בתפריט המסעדה בארוחה הקרובה תוכלו לבחור בריאות טעימה בתבשילים המשלבים עגבניות. וגם בבית אפשר לרתום את העגלה האדומה לטובתכם:

קטשופ – אין ספק כי קטשופ שולט בכיפה בעיקר בקרב ילדים ובני נוער. יש כמובן סוגים רבים. המומלצים ביותר הם אלה העשויים מרכיבים טבעיים בלבד ללא חומר משמר או צבעי מאכל.

רסק עגבניות – כדי לדעת את ריכוז הרסק יש להכיר את המושג בריקס (המסומן BX על המוצרים). רוב הרסקים בשוק מכילים BX 22 ויש מרוכזים יותר המכילים BX 28. מובן שככל שהריכוז גבוה – גם כמות הלייקופן גדולה יותר.

עגבניות מעובדות – נוח מאוד לבשלנים העסוקים. ניתן למצוא עגבניות מרוסקות או מקולפות בתוספת טעמים כמו בזיליקום ועשבי תיבול או שום.

רטבים מוכנים לתיבול או לפיצה – גם כאן הנוחות מנצחת בגדול. הרטבים נוחים להוספה לתבשילים שונים.

עגבניות מיובשות – ניתן להשתמש בעגבניות שיובשו בשמש או כאלה שהושהו לאחר מכן בשמן זית מה שמשלב את הלייקופן עם מעט שומן .קיימים בשוק מוצרים שונים המתאימים לשילוב בכריכים או בבישול.