Skip Navigation Linksראשי > סופרים קלוריות > טיפ קטן > מבחן הדיאטה: מדריך מפה לשיטות הרזיה

מבחן הדיאטה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

מחפשים את הדיאטה המתאימה לכם ביותר? רוצים חוות דעת מומחה על שיטות הרזייה פופולאריות, כמו דיאטת אטקינס או אכילה לפי סוג הדם? מדריך מפה לשיטות הרזיה מספק לקוראיו מדדים תזונתיים ברורים, וקריטריונים לבחינת תוכניות הרזיה

כל מי שעבר אי פעם דיאטה יודע את זה: אתה מתחיל עם שיא המוטיבציה, נשבע לאכול במהלך היום רק ירקות, גבינות רזות וארבע פרוסות לחם, ובמקרה הטוב זה מחזיק לשבוע. אחר כך מגיעות שיטות הקסם: פה דיאטת מרק כרוב, שם לאכול מה שרוצים, אבל רק עד הצהריים, ויש גם הדיאטה שניסתה הגיסה של הבת דודה של קולגה מהעבודה, שאכלה רק פירות קיץ וירדה במשקל נהדר. במקרה הטוב, הדיאטות הללו מסתיימות במפח נפש. במקרה הרע, הם מסתיימות בכמה וכמה קילוגרמים מיותרים, שאכלנו כדי לפצות את עצמנו על החסכים. וזה מבלי לקחת בחשבון את העבודה הפשוטה, שהגוף של כל אחד מאיתנו בנוי אחרת, ודיאטה שעבדה נהדר אצל האחד, עשויה לא להיות יעילה אצל האחר.

''דיאטת הרזיה איכותית פירושה לא רק ירידה במשקל הגוף'', אומרת עמליה אשד, דיאטנית קלינית, ''אלא גם תרומה לקידום הבריאות, תוך הקטנת הסיכונים לחלות במחלות שונות, שיפור דימוי הגוף וחיזוק הביטחון העצמי. ''רוב שיטות הדיאטה מבוססות על עיקרון מרכזי אחד, שלעיתים יש בו גרעין של אמת, אבל יוצרי השיטה מציגים אותו כאמת מדעית חד משמעית. בדומה לתחומים אחרים בחיים, המפתח נמצא באיזון וגיוון ולא בקיצוניות לצד זה או אחר''.

לדברי אשד, בעשורים האחרונים נעה מטוטלת הדיאטות בין שני קצוות מנוגדים: מצד אחד דיאטות עשירות בשומן ודלות בפחמימות, ומצד אחר – דיאטות דלות בשומן ועשירות בפחמימות. בספרה החדש, ''מדריך מפה לשיטות הרזיה'', היא מציעה שיטה לבדיקה האם תוכנית דיאטה שמוצעת על ידי אנשי מקצוע, בני משפחה או ידידים, כוללת איזון נכון בין המרכיבים התזונתיים החשובים.

מבדק מפה
בראש ובראשונה, מציע ''מדריך מפה לשיטות הרזיה'' קריטריונים להערכה ובחינה של כל הדיאטות, באשר הן. הקריטריונים מבוססים על מדדים תזונתיים ברורים, הנדרשים לירידה במשקל, בכל מצב:
1. האם הדיאטה מכילה די סיבים תזונתיים? יש לצרוך 25-30 גרם סיבים תזונתיים ליום.
2. האם בדיאטה משולבות די מנות ירק ופרי? יש לצרוך לפחות חמש מנות ירק ופרי, בגלל שהם מכילים סיבים, ויטמינים ומינרלים, ובעלי מרכיבים צמחיים החשובים במניעת מחלות.
3. האם הדיאטה דלה בכולסטרול? יש לצרוך לא יותר מ-300-200 מ''ג ליום.
4. האם הדיאטה דלה בשומן? יש לצרוך עד 30% מסך הקלוריות שבתפריט.
5. האם הדיאטה דלה בשומן רווי? יש לצרוך פחות מ-10% מסך הקלוריות שבתפריט.
6. האם הדיאטה מכילה די פחמימות? יש לצרוך לפחות 50% מסך הקלוריות שבתפריט.
7. האם הדיאטה מכילה די חלבונים מלאים? יש לצרוך 15%- 20% מסך הקלוריות שבתפריט.

בנוסף, בבחירת הדיאטה חשוב מאוד לזכור שלא תמיד יש קשר בין הציון התזונתי שלה לבין מידת הירידה במשקל. יש דיאטות שבהן קל מאוד לרדת במשקל, אבל מבחינה תזונתית הציון שלהן נמוך מאוד, ולכן הן אינן מומלצות.

בחינת דיאטות פופולאריות
בנוסף למדדים התזונתיים, המתאימים לבחינת כל תפריט, בוחן ''מדריך מפה לשיטות הרזיה'' 19 תוכניות דיאטה פופולאריות, בנפוצות מאוד בשוק ההרזיה. תוכניות הדיאטה נמדדות על פי אותם מדדים תזונתיים, כמו גם קריטריונים נוספים, ובהם שינוי הרגלי אכילה, עידוד פעילות גופנית, גיוון התפריטים (ובהתאם לכך היכולת להתמיד בדיאטה), והתאמה למצבים מיוחדים כמו הריון והנקה. בנוסף, נבדקה מידת ההתאמה של הדיאטות למחלות שכיחות כמו מחלות לב, כליות, כבד וסוכרת, הדורשות התייחסות תזונתית מיוחדת.

בין תוכניות הדיאטה הנסקרות במדריך: אטקינס, ''כוחו של החלבון'', ''החוף הדרומי'', ''המכורים לפחמימות'', ''דיאטת הזון – המסע אל שיא הכושר'', ''דיאטת מכסחי הסוכר החדשה'', ''אכול יותר ושקול פחות'', ''אכול נכון לפי סוג הדם שלך'', ''אכילה נכונה לבריאות שלמה'', תוכנית מקדוגל לירידה מירבית במשקל, ''דיאטת מרק כרוב'', דיאטת הלחם, דיאטת DASH, תוכנית הדיאטה של סון סומרס, ''רזה לתמיד'', שיטת מונטיניאק, דיאטה להתנתקות מרעלים, ''גוף לחיים'' ו''לראות ולרזות''.

את ''מדריך מפה לשיטות הרזיה'' ניתן להשיג בחנויות הספרים, ובחברת מפה, בטלפון: 1-800-360-636. מחירו לצרכן: 98 ₪. המדריך הוא חלק מסדרת מדריכי איכות החיים של מפה, שכוללת את ''מדריך מפה להתחלות חדשות'', ''מדריך מפה לחיים ירוקים'' ו''מדריך מפה לריפוי טבעי''.