מסעדות, הזמנת מקום במסעדה, חיפוש והמלצות על מסעדות בתי קפה וברים בישראל

מאמר גלוי- על המילוי


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

פורים הגיע ואוזני המן כבר גודשים את המדפים אוזני המן . דווקא עשויים להיות ממתק בריא שעדיף בהחלט על קינוחים ומתוקים אחרים. כמה טיפים שיעזרו להפוך את המנהג הפורימי לקצת יותר בריא:
 רצוי לבחור אזני המן שלפחות חלק מהקמח ששימש לאפייתם הוא קמח מלא. ניתן למצוא בהחלט כאלה במסעדות, מגדניות ובתי טבע או להכין לבד בבית.
 גם במילויים אפשר לבחור. כדאי להעדיף מילויים על בסיס מוצרים טבעיים על פני מילויים משוקולד או מילויים סינטתיים. רצוי לשלב פירות יבשים עם מילויים ממשפחת השומנים כמו אגוזים ושקדים.

כמה מילים על המילויים:
פרג
הפרג הוא כמובן המילוי המסורתי האולטימטיבי. זהו זרע של צמח הפרג הממכר אבל אי אפשר ''לתפוס ראש'' מאכילת אזני המן כיוון שהזרעים המשמשים לבישול ואפיה אינם מכילים את החומרים המשפיעים על מערכת העצבים (מורפינים למיניהם). הפרג עשיר בשומן, יעיד על כך גם טעמו- אבל סוג השומן שבו דווקא מומלץ: חומצת שומן לינולאית שיש לה יתרונות בריאותיים. בנוסף הוא עשיר בסידן, אבץ ובמגנזיום – כולם מינרלים חשובים.


תמרים
התמרים עשירים בסיבים תזונתיים ייחודיים המקלים על תהליך העיכול ומסייעים במניעת עצירות. כמו כן הם מכילים כמויות גדולות של אשלגן (שמומלץ לסובלים מיתר לחץ דם), ניאצין וברזל. המתיקות הטבעית של התמר, על פי הרפואה הסינית מספקת לגוף את הצורך למתוק ומקטינה את הצורך בסוכר לבן. לכן שילוב של אוזן המן העשויה גם מקמח מלא עם מילוי תמרים היא תחליף מצוין למתוקים אחרים.

אגוזים
האגוזים הן מקור מצוין של חומצות שומן ייחודיות: לינולאית ואלפא לינולנית. שתיהן מוגדרות חומצות שומן חיוניות- כאלה שהגוף לא מסוגל לייצרן בעצמו והן אינן מצויות בשפע במזונותינו. הן שייכות לקבוצות חומצות השומן הלא רוויות מקבוצת אומגה 3 ולאחרונה הן מומלצות בחום ע''י חוקרים ומומחי תזונה.

חומצות אלה, על פי מחקרים תורמות להקטנת הסיכויים למחלות לב וכלי דם. בין היתרונות האחרים : הורדת לחץ דם גבוה, הורדה ברמות הכולסטרול תוך שמירה של רמות HDL (כולסטרול ''טוב'') גבוהות.


שקדים
השקד הוא פרי אך מבחינה תזונתית שייך לשומנים. הוא עשיר בחומצת שומן אולאית שהיא חומצה חד בלתי רוויה המצויה גם בשמן זית ומומלצת לשילוב בתפריט היומי. לחומצה זו השפעה מיטיבה על כלי הדם והיא נחשבת כמפחיתה סיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. כמו כן עשיר השקד בויטמין E ואבץ ששניהם יסודות חשובים בתזונה וחסרים לרבים. ויטמין E מומלץ מאוד למראה עור חלק וזוהר. אבץ תורם למערכת חיסונית חזקה ומשפר את פוריות הגבר.

ליאורה חוברה M.SC.דיאטנית קלינית ומטפלת בצמחי מרפא ורפואה סינית