Skip Navigation Linksראשי > סופרים קלוריות > ליאורה סופרת קלוריות> מיתוסים על מזון לגיל הרך

בשנה הראשונה


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

האם כדאי לערבב לתינוק תפוז עם בננה? מה עושים כשלתינוק יש עצירות? האם חטיפי בוטנים מגיל חצי שנה יועילו להתפתחות הדיבור? ליאורה חוברה ממשיכה לסקרן ולעניין אותנו בסדרת מיתוסים- והפעם מיתוסים בתזונה לגיל הרך

מה בסך הכל רוצה אמא פולניה בחייה? שהילד יאכל כמו שצריך. ולא חשוב אם אנחנו לא כמו אימותינו, אם יש לנו קריירה נפלאה, אם התקדמנו וקראנו ספרי הורות ופסיכולוגיה. שתקום האמא שמה שהילד אוכל לא משפיע על נפשה.

ואם זה הכפתור הכי רגיש שלנו כמובן שכל הסבתות, השכנות וכן... גם אחיות טיפת חלב יתנדבו לתת לנו את כל העצות הכי נפלאות בעולם. אלא מה, שעצה אחת בדיוק הפוכה מחברתה, ובמקרים רבים אני פוגשת אמהות מבולבלות שבאמת כבר לא יודעות מה לעשות כדי לתת לתינוקן את הטוב ביותר.
או, אז בדיוק בשביל זה אנחנו כן כדי לעשות קצת סדר ולהפריך כמה מיתוסים מבלבלים .

כאשר מכינים לתינוק את מנת הפירות לא כדאי לערבב תפוז עם בננה - ממש לא נכון. בעבר חשבו שערבובם גורם לירידה בכמות ויטמין C המצויה בתפוז אבל התברר שאין לכך משמעות. בכל מקרה מומלץ להגיש מיץ הדרים המכיל ויטמין C סמוך ככל שניתן להכנתו ועד אז לשמור אותו מכוסה.

לתינוק יש עצירות ?– כדאי לתת עגבניה מרוסקת – לא, לא כדאי. במיוחד אם עדין לא מלאה לו ½ שנה. לתינוק יונק לא אמורה להיות עצירות כלל. גם תינוק שגדל על תחליף חלב אם לא אמור לסבול מעצירות. ולכן בגילאים צעירים, מתחת לגיל שנה עצירות היא מצב המחייב התייעצות עם הרופא. אגב, לפי גישת ההומאופטיה עצירות בגיל זה בהחלט נחשבת בעיה שחשוב לטפל בה.

את מניקה אבל נראה שהתינוק רעב לאחר ההנקה – הוסיפי תחליף חלב אם לאחר כל ארוחה
זו דרך מצוינת דווקא להפסיק את ההנקה אם בזה את חושקת. התינוק מבין מהר מאוד שלא כדאי להתאמץ (בכל זאת הרבה יותר קל לינוק מפטמת הבקבוק מאשר מחברתה תוצרת הטבע) והוא מסרב לינוק מהשד. אפשר לעומת זאת להחליף הנקה אחת ביום בארוחה מלאה של תחליף חלב אם.

חטיפי בוטנים מגיל חצי שנה יועילו להתפתחות הדיבור
אולי לדיבור הם יועילו אבל מבחינה תזונתית זה רעיון ממש גרוע. הבוטנים הם אחד משמונת המזונות האלרגניים ביותר (גורמי אלרגיות בדרכי נשימה, על העור ועוד) וממש לא כדאי לחשוף להם ילדים לפני גיל שנתיים. מעבר לכך זהו חטיף מאוד עשיר בשומן ולא מן הסוג המומלץ. בגיל צעיר כזה סביר שילד שיתרגל לאכול חטיף כזה יאכל אותו על חשבון מזון אחר בריא, מזין וחשוב להתפתחותו בעוד שהחטיף מכיל בעיקר שומן וקלוריות.

התינוק נראה שמנמן, אולי הוא סובל מעודף משקל?
דווקא מראה עיניים בקרב תינוקות מאוד מטעה. תינוק יכול להיות במשקל תקין לגמרי ולהראות שמנמן בגלל לחיים תפוחות (כמו בפרסומת) או בטן שמנמנה. כדי לדעת מה המצב לאשורו יש למדוד אורך ומשקל ולבדוק את מצבו בעקומות הגדילה. אפשר לעשות זאת בעזרת אחות טיפת חלב ועדיף בעזרת דיאטנית בקופות החולים. תינוקות יונקים אינם סובלים מעודף משקל מכיוון שהם אוכלים לפי צרכיהם (אין שנתות על השד מה שלא מאפשר לאם לדעת כמה הילד אכל...). גם בקרב תינוקות שכבר אוכלים מזון מגוון כמעט ולא נמצא השמנה. אם בכל זאת יש כזאת יש לטפל בעזרת דיאטנית קלינית.

לתינוקות שלא עולים במשקל בקצב הרצוי מומלץ להוסיף חמאה, שמנת, קצפת וכו'
זו שיטת סבתא ממש לא מומלצת. כאשר תינוק לא עולה במשקל בקצב משביע רצון כנראה שיש לו מחסור בקלוריות אבל גם באבות מזון חשובים כמו חלבונים, פחמימות ויטמינים ומינרלים. אנחנו וגם ילדינו, דיירי העולם המערבי בדרך כלל, לא ממש סובלים ממחסור בשומן רווי אלא להפך, מעודף בו. לכן אם יש צורך בתוספת של קלוריות כדאי לבנות תפריט יומי בעזרת דיאטנית קלינית שתציע מזונות בריאים שיתרמו לתפריט התינוק את הקלוריות ואבות המזון הדרושים.

התינוק לא ישן לילה שלם? כדאי להוסיף דייסה לארוחה האחרונה שלפני השינה.
האמת היא שההיגיון שעומד מאחורי הרעיון דווקא נכון. תוספת הדייסה אמורה להאט את קצב העיכול ולדחות את זעקות הרעב בכמה שעות. אבל מניסיון רב שנים, כמעט כל ההורים שניסו את השיטה טוענים שזה לא ממש הועיל. מצד שני אין בזה נזק אלא אם התינוק סובל משהמנה (מה שמאוד נדיר).

ליאורה חוברה היא דיאטנית קלינית M.Sc., ומטפלת בתזונה סינית ובצמחי מרפא.