קסם כחול סגול אדמדם


מוקד הזמנת אירועים במסעדות

מי שאוהב את הפירות הקטנים שצבעיהם משתרעים מהאדום, דרך הסגול כחול וימינה כבר מתחיל בעונה זו לחפש אותם על מדפי המרכולים והמאוהבים האמיתיים משוטטים וקוטפים בגולן.

שמחה גדולה היא למצוא בארצנו המדברית קצת אירופה בדמות פירות היער. מה שישמח את המכורים הוא שמלבד היותם טעימים מאוד הם בעלי ערך רפואי טיפולי. ראשית, כל פירות היער (אוכמניות, דובדבנים, פטל, אסנה, חזרזר, דומדמניות וחמוציות שאינן גדלות בארץ), כולם מכילים חומרים מופלאים הנקראים פלבנואידים. הפלבנואידים הם חומרים נוגדי חימצון ובתור שכאלה יש להם שלושה יתרונות עיקריים :

1. הקטנת הסיכון ללקות במחלות לב
2. הקטנת הסיכון ללקות בסרטן
3. האטת קצב הזדקנות


הפלבנואידים - בשל אלה, ולא בגלל האלכוהול ממליצים הרופאים על שתיית יין אדום, מה שנקרא הפרדוקס הצרפתי. למזלנו פעולתם המיטיבה של הפלבנואידים לא משתנה לאחר בישול או הקפאה וכך ניתן להינות מיתרונם גם בריבת פירות יער וגם מפירות מוקפאים או מיובשים. כדי להינות מהפלבנואידים יש לשלב בתפריט יומי מזונות מכילים אותם: במקפיאי המרכולים וגם בתפריטי המסעדות לא תתקשו למצוא מנות המבוססות על הפירות האדומים כחלחלים.

חמוצית - CRANBERRY - זהו גרגר יער קטן , אדום ובעל טעם חמצמץ. בנוסף לתכולת הפלבנואידים שבו , הוא מכיל חומרים המונעים קשירת חיידקים לדפנות דרכי השתן ובכך עוזר למנוע דלקות חוזרות בדרכי השתן ( תופעה ממנה סובלות נשים רבות). אינו משמש , כמובן , כתחליף לאנטיביוטיקה, אך שימוש קבוע ( כוס מיץ או חופן פירות מיובשים ביום), מונע במקרים רבים את חזרת הדלקת ובכך מונע שימוש חוזר באנטיביוטיקה. בארץ ניתן להשיג מיץ או תרכיז חמוציות, פרי מיובש או ריבה (לחולי סוכרת מומלץ להשתמש בכמוסות המכילות את תרכיז הפרי). בחלק מהמוצרים מתורגם השם בטעות ל - אוכמניות לכן חשוב לוודא את השם באנגלית.
אוכמניות - בצמח זה משתמשים גם בעלים וגם בפירות. הפירות מומלצים למי שסובלים מזיהומים ואבנים בכליות, טחורים או דליות ברגליים. במקרה זה ניתן לאכול את הפירות (חופן ביום ) טריים או מיובשים או להשתמש בקפסולות תרכיז. העלים מומלצים לדלקות עור, כוויות, דלקות עיניים ופה בשימוש חיצוני. חולטים כפית עלים מיובשים בכוס זכוכית מכוסה המכילה מים רותחים למשך 10 דקות, טובלים פד בחליטה ומנקים את האיזור הנגוע. לדלקות פה ניתן גם לשטוף את הפה בחליטה.

פטל - גם בצמח זה משתמשים בעלים ובפירות. הפירות נחשבים משתנים ומומלצים לשיעול וכאבי גרון והעלים מכווצים כלי דם ולכן טובים לקמטים בעור.
את הפירות ניתן כמובן לאכול או לשמרם בחומץ.

מתכון להכנת חומץ פטל
500 גר' פרי + 1 ליטר חומץ בן יין

מעמידים על אדן החלון בצנצנת זכוכית סגורה למשך שבועיים ומידי פעם מערבבים. לאחר מכן מסננים את הפרי או משאירים. בחומץ אפשר לתבל מזון או לגרגר במקרים של שיעול או כאב גרון.